Arvatavasti teavad kõik, kes on ise tööandjad kui keeruline on põllumajandus ettevõttesse töölisi leida. Tööka inimese leidmine, kes suudab erinevaid töid farmis võrdselt hästi teha on praktiliselt võimatu. Vähemalt Walesis on see nii ning arvatavasti Eestis üsna sarnane. See pole kuidagi seotud koroonaviiruse puhanguga. Kogu aeg on siin selline tendents olnud, et töölisi on raske leida.

Nendest inimestest, kes meie salati-ja köögivilja farmis 2 aasta jooksul hooajalisel tööl käinud on saaks pika nimekirja. Kõige esimesena meenuvad 20ndates eluaastates kolmikud(poisid), kes pärast kahte tööpäeva enam tagasi ei tulnud. Nad olid rohimisest nii väsinud ning ütlesid, et kõik lihased valutavad ja enam ei jaksa ning läksid koju tagasi arvutimänge mängima. Olgu öeldud, et maksame oma töölistele keskmisest suuremat tunnitasu. Ja nii on juhtunud paljudega, et nad käivad ühe päeva tööl ja siis enam tagasi ei tule, kuna nad eeldasid, et töö on vähem füüsiline. Mõtlesime, et peaks kuskile spordiklubi ukse taha panema kuulutuse, et meie farmis saab “full-body workout´i” teha ja maksame peale ka. Reaaluseses ei pane me kedagi tegema sellist tööd, milleks ta füüsiliselt ega vaimselt võimeline pole. Jah, aia-ja farmitöö nõuab ikkagi teadmisi ka, sest see ei ole ainult tuimalt traktoriga mööda põldu sõitmine ja lõpmatu rohimine. Näiteks teatud kultuuride külvamisel saame usaldada ainult inimesi, kes on usaldusväärsed ja teavad 100 %, mida nad teevad.

Tihti on tüütu ka see, et keegi peab pidevalt jälgima, et nad päriselt tööd ka teeksid ning niisama ei passiks. Jah, just nii üritavad mõned inimesed kuidagiviisi päeva õhtusse viia. Minu meelest on palju raskem tööst viilida kui reaalselt tööd teha. Paljudel töölistel näib olevat vajadus pideva tähelepanu järele ja “small-talki” järele. Kahjuks on reaasus see, et vaid väga vähesed suudavad võrdses koguses rääkida ja tööd teha. Enamasti see viimane ikkagi on teisejärguline. Eelmsisel farmi mänedžeril oli diil töötukassaga ning sealt tuli aega ajalt paar töölist, kuid keegi neist ei jäänud kauaks. Reaalsuses on selline tööliste “tilkumine” meile tüütult aeganõudev, sest peame neid alguses koolitama ja siis välja uurima, kas too inimene reaalselt meile ka kasulik on st. tööd ka teeb ja niisama ei passi.

Osad väikefarmid kasutavad erinevaid põllumajandusroboteid ning on loonud liikumise Farm Hack, kus on palju avatud lähtekoodiga(open source) jooniseid ja infot kuidas erinevaid motoriseeritud võimalusi oma väiketallu luua. Vaata siit: https://farmhack.org

Jaga