“Taimed, mu linnakodu rõdul?! Ei tule kõneallagi. Olen proovinud. Kastmine on tüütu…ja üldse liiga palju tegelemist on siis nende taimedega. Ja siis on igasugu putukaid toad täis. Ega ma mingi täiskohaga aednik pole. Pealegi sõidan suveks maale ja seal on mul p ä r i s  aed.” rääkis mulle üks naabritest, kui mainisin, et rõduaiandus ei ole tegelikult ikkagi nii super keeruline.

Igaühel ei ole suvekodu, kuhu terveks suveks saaks minna. Kõigil korteritel pole rõdugi. Ja mis siis. Aianduspoodides müüakse väga erinevates versioonides ka aknalaudadele kinnitatavaid istutuskaste.

Erinevatel maja külgedel on varieeruvad soojus- ja valgustingimused, kuid
on olemas ka palju ilusaid varju armastavaid taimi.Rõduaia plussiks on ka see, et kevadel soojenevad betoonseinad kiiremini ning saab varem näpud mulda pista.

Populaarsed potililled vöötpelargoonid (Pelargonium zonale) ja teised
täidisõielised taimed pakuvad mesilastele, sirelastele ja teistele
tolmeldajatele vähe või üldse mitte nektarit.

Täidisõielisteks nimetatakse õisi, kus kroonlehti on tavalisest rohkem, mis
on enamasti aretuse käigus muundunud tolmukad ja emakad.Seega ilma tolmukateta ei saa taim õietolmu toota ja nektarit otsivatele tolmeldajatele on
selline “tühjadel” õietel proovimas käimine üsna tülikas tegevus.

Kui tahta terassil- või rõdul rohkem elurikkust näha, ning midagi loodusele
tagasi anda, siis võiks petuuniad (Petunia), pelargoonid (Pelargonium),
daaliad (Dahlia) jpt. ostmata jätta.

Samuti on olemas täidisõitega päevalille-, kukekannuse-, astri- ja roosisorte, mis on samuti putukate jaoks üsna kasutud.

Kui rõdule lihtsalt hooldatavat õiteilu tahta ning ka linnas elavatele
tolmeldajatele, liblikatele ja väikelindudele midagi pakkuda soov on, siis
võiks taimekasti külvata näiteks mõne metsikute- või põllulillede
seemnesegu. Neid ei ole vaja väetada, üleliia kasta ning neis segudes on tavaliselt erinevatel aegadel õitsevate lillede seemned sees.

Samuti meelitavad kasulikke putukaid ligi maitsetaimede nagu majoraan, basiilik, pune, ja sibula jne. õied. Plussiks on veel asjaolu, et tolmeldajad aitavad taimedest kahjurite populatsiooni kontrolli all hoida.

Tükike loodust tuleb nii justkui koju kätte. Arvasin isegi, et ainult varblased, tuvid ja varesed hakkavad rõduaias seemneid söömas käima, kuid tegelikult võib linna ökoloogiline mitmekesisus palju rikkalikum olla, kui sellele ka ise veidi kaasa aidata. Ja siinkohal ei pea ma kindlasti silmas lindude saiatükikestega surnukstoitmist…

Enda rõdul ei ole ma kõige tavalisemaid linnalinde, varblasi mitte kunagi näinudki, küll aga punarinde ja ohakalinde ning erinevat liiki tihaseid. Samuti lendavad neljandale korrusele mõnikord liblikad. Päris mugav on loodust oma linnakodust jälgida.:)

Siin on väike inspireeriv galerii väga erinevatest rõdudest. Ilmselgelt ei kasva kõigil neist ainult looduslikud taimed ning kõik oleneb ju ikkagi igaühe võimalustest, soovidest ja eesmärkidest. Paljudel kasvavad rõdul isegi puud, kuid ma ei kujuta ette, mida nad nendega teevad, kui need liiga suureks kasvavad.

Jaga