Tahad endale koju metsikut lillepeenart või rõduaeda, mis saab hakkama ka siis kui sa ta mõneks nädalaks ära unustad? Lilli, keda ei pea kastma ega pritsima? Seljuhul on lilleniit ainuõige valik. Siiski võiks enne seemnete külvamist teada paari nippi, et hiljem vähem pettuda.

Kust leida seemneid?

Tean, et Eestis tegeleb niidulillede seemnete müügiga see ettevõte: https://www.nordicbotanical.eu

Välismaa lilleniidu seemnepakkidega on oht saada kaasa umbrohte ning samuti on segu suure tõenäosusega Eesti tingimustele mittesobiv ning võib ainult üheks aastaks silmailu pakkuda.

  • Vali päikeseline või poolvarjuline koht oma aias või rõdul ning valmista maa ette. Hetkel on selleks hea aeg, sest umbrohud ei ole veel vohama hakanud. Tee kindlaks, millist taimekooslust endale täpselt tahad, sest olenevalt sellest pead hankima ka seemned. Osad kasvavad pigem niiskes ja poolvarjulises metsatukas ning teised keset kuiva päikesepaistelist heinamaad. Soovides neid rõdul kasvatada tuleks jälgida samu prinsiipe.
  • Maalapp, kuhu plaanid lilleniidu rajada ei peai alguses väga suur olema 1-3 ruutmeetrist täiesti piisab, sest esimesel aastal sa arvatavasti kõiki taimi kasvamas ei näegi. Paljudel metsikutel taimedel on vaja talvist külmaperioodi või suurt põuda, et neile omasest puhkeseisundist „ellu ärgata“ ja idanema hakata. Selle protsessi matkimiseks võib seemned ka mõneks nädalaks külmikusse vähese niiske liivaga kilekotti panna.
Lilleniidu saab ka väikesele rõdule rajada
  • Kaeva umbrohud võimalikult põhjalikult välja, sest siis on hiljem vähem tööd. Kui sa kohe maad kaevama ning umbrohu juuri kitkuma ei taha hakata tasuks maha panna paks papist-või geotekstiilist vms. multšikiht. Selle all hakkavad umbrohud kasvama, kuid mitte nii võimsalt ning siis on palju lihtsam juba nõrgestatud soovimatuid taimi välja juurida.
  • Kui oled platsi lõpuks puhtaks saanud külva sinna seemned ja kata õhukese mullakkihiga. Mõistlik oleks lapikese juurde panna paar pulka püsti või teha primitiivne ajutine aiake ümber, et keegi kogemata sinna ei astuks ja endal meeles püsiks, kuhu täpselt külv tehtud sai.
  • Alguses tuleks idanevaid seemneid ikkagi kasta, et suurendada nende ellujäämisšansse ja kasvu kiirendada. Hiljem saavad nad juba iseseisvalt hakkama.
  • Oota…ning ole kannatlik. Esimesel aastal ei pruugi täit õiteilu näha ning ära ole nördinud kui mõned liigid üldse kunagi ei jäägi püsima. Võib olla ei ole sinu maalapil neile õigeid tingimusi ning sel juhul tuleb leida mõni teine kooslus. Eriti võib selline lugu juhtuda rõdul kasvatades, sest mingil hetkel ei ole neil enam potis ruumi ja paratamatult võtavad invasiivsema iseloomuga kultuurid taimekonteineri üle.

Jaga