On täielikult sinu otsustada, millise peenra koju rajad. See oleneb peamiselt sellest, mida ja kui palju kasvatada tahad. Hea on täpselt tead, millised materjalid sul olemas on ning, mida veel vaja on, et hiljem ümber tegema ei peaks.

Ruutmeetriaianduses kasutatakse avatud põhjaga kõrgeid kaste, mis moodustavad maapinnale võre. Ruutmeetrisuurustesse või väiksematesse (30X30 sm) kastidesse pannakse kerget mulda ning komposti.

Igasse kasti istutatakse või külvatakse optimaalne arv taimi/seemneid, arvestades muidugi nende tulevast suurust(näiteks 30 X 30 cm puhul; üks kapsas, neli salatitaime või kuusteist porgandit).Seltsilistaimed pannakse tavaliselt samasse ruutu kasvama.  Kui taimed on juba maas, vajab ruutmeeteraed vähem kastmist ja rohimist, kui tavaline aiapeenar.

Kastmisvaba-peenra ehitamisprotsess näeb välja üsna sarnane hugelpeenra (Hügelkultuur ehk kuhikpeenra rajamine) omale. Alguses võib tegemine tõepoolest töömahukas tunduda, kuid kui kõik materjalid juba olemas, on see vaid ettevõtmise asi. Tasub pärast ära, kuna nõuab vähem kastmist ja rohimist.

Raja peenar segaviljeluse põhimõtete järgi, sest osadele taimedele meeldib üksteise läheduses kasada, kuid teistele võib see lausa kahjulik olla.

Kui hakkad köögiviljade seemneid külvama vaata siit tabelist, kui kaugel nad üksteisest olema peaksid, et kõigile parajalt valgust ja juurtele kasvuruumi jääks.

Jaga