Kompaktne rõdu või köögikomposter võimaldab toidujäätmed kiirelt tagasi taimedele sobivasse vormi muundada ning valminud komposti ning vedelikku kasutada toa-või aiataimede väetamiseks. Biolagunevad õhulised, kuid lõhnatud kiirelt lagunevad kotid sobivad suurepäraselt minikompostrisse viskamiseks.

_MG_4518.jpgVäikeses majapidamises piisab tavaliselt ühest kompostrist, kuid suurema leibkonna puhul oleks mõistlik kaks teha. Ühe täitumisel ning komposti valmimise ajal saab teist käigus hoida.
Kompostrit võib hoida köögikapis, rõdul või tagakojas, kuid meeles tuleks pidada, et
komposteerumine leiab aset pluss temperatuuride juures. Vastasel juhul tuleb õues olev komposter mullikile või vaibaga ära soojustada.

_MG_4541.jpg
Juba enne komposti täielikku valmimist on võimalik mikroorganismide ja toitaineterikast nõrgvett lahjendatuna nii toa-, kui ka aiataimede kastmiseks kasutada.
Kompostist välja valgunud kõrge konsentratsioonilist vedelikku tuleks kindlasti enne kastma asumist lahjendada 1:10.

VAJA LÄHEB
kahte ühesugust plastikämbrit, millest üks peab teise sisse mahtuma nii, et põhjade vahel jääks vähemalt 5 cm , ämbrikaant, teravat nuga või akutrelli, pesulõksu(valikuline)

VALMISTAMINE
1. Uurista või puuri väiksema ämbri põhja kümmekond auku, et kompostist valguv vedelikul hiljem sinna alla nõrguda saaks.
2. Viska orgaanilisi jäätmeid täis olev suletud biolagunev kott toidujäätmetega ämbrisse ning soovi korral, et hiljem komposti niiskust veelgi vähendada aseta vahele kuivi puulehti või purustatud paberit. Iga lisamiskorra järel tuleks jäätmetele peale puistada starterkliisid, et hapnemisprotsess optimaalselt aset leiaks. Ämbrist peaks vastu hoomama kergelt hapukas lõhn, kuid kindlasti mitte hais, sest siis on tegemist mädanemisega.
3. Pesulõks on ämbri mugavamaks avamiseks, kuid selle võib vabalt ka ära jätta.
4. Juba enne komposti täielikku valmimist on võimalik mikroorganismide ja toitaineterikast nõrgvett lahjendatuna nii toa-, kui ka aiataimede kastmiseks kasutada.
5. Kompostist välja valgunud kõrge konsentratsioonilist vedelikku tuleks kindlasti enne kastma asumist lahjendada 1:10.

Jaga