Veerand sajandit on mööda läinud ning oleme ringiga tagasi jõudnud riidest mähkmete juurde. Kuna 90ndate alguses veel ühekordseid mähkmeid väga saada ei olnud kasvasin minagi üles nö ökomähkmetega. Ilmselgelt ei olnud mitmekordsed mähkmed sel ajal mingi koduste keskkonnaaktivistidest noorte emade uus hobi vaid pigem häda sunnil leiutatud lahendus. Meie generatsioonil on ikkagi palju mugavam elu kui tol ajal, kuigi meil tundub seda aega palju vähem olema kui siis.

Seda juttu ajendas mind kirjutama Nullkulu blogis avaldatud postitus, kus ta kirjutab, et inimesed peaksid vähem lapsi saama. Millegipärast ei leidnud ma seda postitust enam üles. Muidu ei oleks üldse viitsinudki sellisel teemal kirjutama hakata. Vaevalt, et see kui läänemaailma elanikud veelgi vähem lapsi saama hakkaks maailma tegelikult kilemähkmeteuputusest päästab. Pigem peaks siis juba mõtlema mitmekordsete vanainimeste mähkmete peale. Ma ei usu, et keegi selle kohta statistikat on teinud kui palju ning mitu aastat neid vaja võib minna. Me oleme ise ka kõik kunagi taas mähkmetes, kui just väga agaralt sinnamaani vaagnapõhjalihaste harjutusi ei tee.

Kuni 2,5 eluaastani kulub umbkaudu ühekordset 7000 mähet(1200-2500 euri) ja 5000 pepulappi(200-800 euri) ning 10-25 mitmekordset mähet(300-1500 euri) ning 25-50(0-35 euri) pepulappi. Need numbrid on üsna laest võetud, kuid enam vähem siiski tõesed. Kui kasutada ühekordseid siis see on jube suur prügikogus, kas pole? Ühendkuningriikides on osades maakondades toetus ettenähtud mitmekordsete mähkmete soetamiseks, lisaks sellele on riidest mähkmed käibemaksuvabad ning ühekordsed maksustatud aktsiisiga.

Mulle tundus alguses, et raudselt on nende mitmekordsete mähkmetega palju jamamist ning ekstrastressi, kuid tegelikult ei ole see väga keeruline ning ajakulukas. Mul on pigem hea meel, et ei pea enam neid raskeid mähkmekotte maja ette tassima, et need prügilasse sõidutada. Paljud odavad mitmekordsed mähkmed on ikkagi tehtud nailonist ja polüestrist ning neid tuleb tihedamini vahetada, kui ühekordseid, sest viimastel on imavus ikkagi palju parem. Loodan siiski, et inimesed tahavad oma käitumist muuta ning kasutada mitmekordseid mähkmeid. Eelistatult naturaalsest materjalist valmistatud mähkmeid. Näiteks kanep, lina, ananass, eukalüpt ja seened on mõned toorained, mis tulevad mulle esimesena meelde. Kindlasti leiutatakse tulevikus nutikaid tehnoloogiaid erinevate materjalide töötlemiseks, mis on keskkonnasäästlikumad ning ehk ka taskukohasemad. Seega see on ehk idee mõnele innovaatiivsele ettevõtjale. Maailm vajab paremaid (mitmekordseid) mähkmeid nii väikestele kui ka suurtele!

Mul ei olnud plaanis oma lapsele mitmekordseid mähkmeid osta. Nad tulid ise mu juurde, sest üks nelja lapse emast sõbranna kinkis mulle 20 kasutatud taskumähet lapse sünni puhul. Ta kasutas neid siiski vaid oma viimase lapsega, sest eelmistega oli ta kasutanud vanemaid mähkmemudeleid, mida ei olnud nii mugav kasutada. Ostsin ise vaid mõned mähkmed juurde, sest ma ei kujuta ette, et peaksin iga päev neid pesema ja kuivatama, sest eraldi vastsündinu mähkmeid ma ei hankinud. Hetkel on mul neid 30, mis on kõik enam vähem samasugused, kuid siiski erinevate suvaliste firmamärkidega. Puuvillastele sisudele lõikasin ise fliisist 2 uut sisu, sest minu meelest on kahe paksu puuvillase kasutamine lapsele ebamugav. Samuti imavad 3(2 fliisist + 1 puuvillane) kihti paremini kui 2 (puuvillast). Pepu muutub jube suureks ja raskeks kui seal vedelik sees ka on ning kui ta 3-4 kuune oli siis takistas see isegi veidi liikumist. Lisaks sellele peab siis number suuremad riideid lapsele selga panema.

Tegelikult kasvas laps neisse päriselt sisse alles 6-kuuselt, sest jalgevahe oli enne seda natuke liiga suur isegi siis kui mähkmed olid trukkidega kõige väiksemaks tehtud. Vastsündinutele mõeldud mähkmeid saime kasutada ainult kuu aega(hea, et ma neid ise ei ostnud), ning enamasti kasutasime tavalisi ühekordseid kuid võimalikult keskkonnasõbralikke mähkmeid. Lapsele pärandati ka paar mahekangast Imsevimse mähet, kuid need kuivavad jube kaua, isegi kuivatis. Õues me saame pesu kahjuks üsna harva kuivatada, sest tihtipeale sajab vihma või õhk on lihtsalt väga niiske. Neid mitmekordsete mähkmete tootjaid on üsna palju ning kõigil on veidike erinevad süsteemid. Kõige lihtsam on omada ühe brändi mähkmeid ning hea on lasta endale soovitada.

Niiskete salvrätikute asemel kasutan Cheeky Wipes´e, kuid kuna neid kulub palju rohkem tegin neidki ise fliisist juurde. Kui laps oli väiksem kasutasin ka teist isetehtud maapähklivõi purkidest tehtud süsteemi, sest ei viitsinud trepist üles-alla käia mähkmeid vahetamas. Kleepisin kaaned purkidele Mcgiveri teibiga ühest äärest peale, et neid saaks lihtsasti kinni-lahti teha. See on nagu  Cheeky Wipes´i süsteemi miniversioon.

Aga, kuna me käime palju matkamas ning laps on mul tihtipeale kõhu peal või seljas võtame võimalikult kerge varustuse kaasa. Seega mitmekordsed mähkmed jäävad koju, sest lisakilosid ma tassida ei taha. Loodetavasti muutuvad ka mitmekordsed mähkmed tulevikus igati ergonoomilisemaks.

Riidest mähkmete FB grupi leiab siit

Jaga