Kolmandiku maailma muldade väärtus on viimase 100 aasta jooksul tunduvalt vähenenud ning ÜRO andmetel kaob planeedilt igal aastal viljakat mulda 24 miljardit tonni. Inimkond on pikka aega viljakate muldade olemasolu iseenesestmõistetavaks pidanud, kuigi meie eksistents on otseselt sõltuv mulla poolt pakutavatest ökosüsteemiteenustest.

Pinnase kvaliteet ning sellest tulenev põldude saagikus sõltub suuresti mulla elurikkusest. Igaüks saab oma valikutega panustada jätkusuutlikumasse muldade majandamisse eelistades kohalikelt väiketalunikelt pärineva toitu ning kasutades oma farmis või koduaias mullasõbralike meetodeid.

Kas teadsid, et…

  • Ühes teelusikatäies elujõulises mullas võib olla kuni miljard bakterit, mis kätkeb endas neljandiku maailma elurikkusest. Kõikest 1 % mulla mikroorganismi liiki on siiani tuvastatud.
  • Ühes hektarisuurune mullalapp sisaldab 15 tonni mikroorganisme, mis on võrdne 20 lehma kaaluga. Seega üks ruutmeeter sisaldab 1.5 kg elusorganisme.
  • Linnastumise tagajärjel kaob kogu maailmas iga päev suur hulk viljakat mulda. Saksamaal kaob igal aastal 77 ha mulda asfaltteede, betooni, tehaste ning muu infrastruktuuri loomise tõttu. See on 100 jalgpalliväljaku suurune maaala kus toitu enam kasvatada ei saa. (Global Soil Forum 2017)
  • 99% maailma inimestele vajalikest toiduvarudest (kalorites) pärineb maapinnal kasvatatud toidust. (FAO, 2007). Lisaks sellele kuuluvad oluliste mullateenuste alla kangakiudude ning puidu tootmine.

Artikkel on esmakordselt ilmunud ajakirjas Vegan, augustinumbris aastal 2018

Jaga