Näpunäiteid erinevate taimede ettekülviks. Hea on teada, millised kultuurid tahavad kõrgemat temperatuuri ning millised armastavad vähem kastmist. Igaühe eripärast omaduste ja nõudmistega arvestades on võimalik kasvatada elujõulised ning rikkalikult viljuvad ning õitsevad taimed.

Petuunia

Seemne külvist kuni õitsvate taimede saamiseni kulub kolm kuud. Rippuva petuunia sortide seemned külvatakse juba jaanuaris. Põõsasja vormiga petuunia sortide seemned külvatakse aga aprillis. Seemnete külviks kasutatakse külvikaste ehk kassette. Mullasegu peab olema toitainerikas, hoidma hästi niiskust, kuid laskma ka läbi liigset vett, pH vähemalt 5,5. Kast täidetakse mullaseguga nii, et servast jääks ruumi 2…3 cm. Petuunia seeme on väga väike ja ühtlase külvi jaoks segatakse seemned väikeseteralise kuiva liivaga. Seemned idanevad ühe kuni kahe nädala jooksul 24…25°C juures. Esimestel päevadel peaks andma lisavalgust ning seejärel tuleks viia pimedasse kohta ilmuvad tõusmed. Seemikuid kastetakse esimesel nädalal 1…2 korda ööpäevas. Hiljem võib kastmise sagedust vähendada samas suurendades vee hulka. Kui lehed kasvavad kokku ja taimed hakkavad õitsema, kastetakse petuuniat harvem. Istikute pealtväetamist alustatakse nädal peale pikeerimist ja viiakse läbi iganädalaselt.

Lobeelia

Külvist õitsvate taimede saamiseni kulub 3 kuud. Seemned külvatakse veebruari lõpus või märtsi algul hajusalt kasti või otse pottidesse. Kui seemneid statifitseerida 5 ºC juures 30 päeva, hakkavad seemned idanema 10 päevaga. Seemned on valgusidanejad, neid mullaga ei kaeta. Idanemiseks kulub 18 ºC temperatuuri juures 7…14 päeva. Aprillis pikeeritakse kasti külvatud seemned 3…5 kaupa puntidesse. Taimed võib õue istutada mais-juunis, taimede vahekaugus peaks olema 15…20 cm.

Avamaakurk

Üldiselt kasvatatakse kurgitaimi ette lavades või kilekasvuhoonetes. Kurgiseemned külvatakse otse 5…6 cm läbimõõduga taimepotidesse, sest kurgitaimed ei talu avajuursetena ümberistutamist. Kasvusubstraadiks sobib neturaliseeritud ja väetistega segatud külvimuld. Päevane temperatuur on 20…25°C, öösel 17…18°C kraadi. Kui on ilmunud esimene pärisleht, siis võib taimi taimevirtsa lahusega (1:10) pealt väetada. Ettekasvatamine kestab 12…16 päeva, kurgil peab olema arenenud 1…2 pärislehte. Enne kasvukohale istutamist on vaja taimi „karastada“, õhustades kasvuhoonet rohkem ja kastes taimi vähem.

Tomat

Õige külviaeg on märtsi lõpust kuni aprilli keskpaigani. Soovi korral leotatakse seemneid, et kiirendada seemnete idanemist. Tomatiseemned külvatakse külvikassettidesse 1,5…1 cm sügavusele. Kasvuhoonesse istutamiseni kulub 60…70 päeva. Seemned kaetakse mulla või liivaga (idandid tungivad sellest paremini läbi, hoiab ära ka hallituse) vajutatakse kinni ning kastetakse. Soojuse hoidmiseks kaetakse anum klaasi või kilega, läbikuivamisel niisutatakse. Tomatitaimed tärkavad umbes nädal peale külvi, seejärel eemaldatakse klaas ning külvikastid viiakse valgesse ja sooja (kuni 20°C) kohta, samas varjutatakse noori taimi päikese eest. Selleks kaetakse aken valge paberiga või ka kasvuhoone seestpoolt kattelooriga. Kui tomatitaime idulehed on muutunud rõhtsaks, siis need pikeeritakse ning istutatakse 10 cm pottidesse. Ümberistutamise järel taimed kastetakse. Tomatitaimi hoitakse valgusrikkas kohas, 17…20°C temperatuuri juures, jahedama temperatuuril, areneb tihedam lehestik ning ka vars muutub tugevamaks. Väetatakse kui taimed on juurdunud ehk umbes nädal pärast ümberistutamist.

Paprika

Enne külvi (hiljemalt märtsi teisel poolel) on soovitatav seemneid 10…12 tundi soojas vees leotada. Idanemistemperatuur on kuni 25°C ning paprikataimed on ka väga valgusnõudlikud. Seemned külvatakse otse turbatabletti või -potti, sest pikeerimise tõttu peatuks areng 8…10 päevaks. Selleks, et tõusmed ei veniks välja, hoitakse neid 4…5 päeva jooksul temperatuuril 16…18°C. Seejärel hoitakse soojemal temperatuuril 20…25°C (päeval). Kasvuhoonesse istutatakse taimed siis, kui on tekkinud esimesed õied või viljaalged.

Tšillipipar

Seemnete idanemiseni kulub 15…30 päeva, seda tehakse aates veebruari teisest poolest. Esmalt niisutatakse külvianumas muld, seejärel asetatakse seemned üsna hõredalt, sest nende idanevus on hea. Seemned kaetakse vähese mullaga, niisutatakse ja kaetakse kilega (õhuaukudega). Külvianumat hoitakse sooja käes (25…30°C), kuid kontrollitakse, et muld oleks pidevalt niiske. Alles idulehtede tekkides asetatakse anum valgusküllasesse kohta (külvi ajal on liiga vähe loomulikku valgust, vajab lisavalgust). Samas võivad taimed keskpäeval kergesti põletada saada, seetõttu on vaja neid varjutada. 2…3 pärislehe arenedes istutatakse taimed ümber 5 cm pottidesse. Kasvuhoonesse võib taimed istutada mai lõpus või juuni alguses.

Kõrvits

Seemned külvatakse aprilli lõpus või mai alguses kuni 4 cm sügavusele, ettekasvatusperioodi pikkus on umbes 3 nädalat. Idanemistemperatuur on 20°C, seeme idaneb kuni nädal aega. Pärast öökülmade möödumist istutatakse 3…4 pärislehega taimed avamaale. Enne on siiski vajalik taimi karastada. Sobiv kasvukoht on soe ja valgusküllane, kuid tuulevaikne. Tuulise ilma korral kasutatakse katteloori.

Pikeerimine

Allikad:

Jaga