Enne kui asud suure entusiasmiga peenraid rajama, mõtle järgnevad põhiküsimused läbi, sest siis kulub lisatööle vähem energiat.

  1. Mida sa kasvatada tahad? Seda on vaja teada selleks, kui suured peenrad peaksid olema. Mõtekas on teha peenrad 0.75 laiuseks ning peenravahed 0.25-0.3 m laiuseks, sest nii on kõige optimaalsem neid kõblaga rohida ja sa ulatud kõikjale saaki koristama ning ei pea peenra peale astuma. Kui sul on väike aed siis võivad mõõtmed olla veelgi väiksemad. Peenra pikkuse otsustad ise olenevalt, kui palju kasvatada tahad ja jõuad. Kui hakkad seemneid külvama/istutama peaks ridade vahe olema vähemalt nii lai, et kõbla sinna vahele mahuks ja sa lihtsa vaevaga rohida saaksid.
  2. Kui palju peenrad valgust saavad? Kõige parem on rajada peenar põhja-lõuna suunaliselt. Kui oled ühes kohas kauem elanud tead täpselt konkreetse koha valgus ja soojustingimusi, kuid kui ei tea siis kasuta mõnda nutirakendust. Hea oleks, kui peenar saaks päeval vähemalt 6-8 tundi täispäikest. Sun Locator Lite on äpp, mille abil saab määrata täpsed valguse ja varju asukohad. Peenrad võid ideaalis rajada põhja-lõuna suunaliselt, sest siis saavad nad kõige enam päikest.
  3. Kui kõrge peaks peenar olema? Kui soovid peenrale ääre teha kasuta ära vanad terassilauad või valmista need kaubaalustest, mida on kuumtöödeldud. Nii vanad terassilauad kui ka kaua õues olnud kaubaalused on palju vihma saanud ning suurem osa kemikaale, millaga neid töödeldi, sealt ammu välja uhutud. Lauad võib kestvuse huvides mõne loodusliku õliga üle määrida(nt linaõli). Samuti võib peenraääred kooritud pajuvitstest või sarapuust punuda, kuid see on aiamahukam ning ei priigi kaua kesta. Kõrgpeenra kõrgus võiks jääda 15 cm-1 m vahemikku.
  4. Kas veeallikas on lähedal? Kuna suvel peab taimi kastma, mõtle kuidas saad sinna vee ning võib olla tahad kohe luua ka kastmisüsteemi, et vähem vett kulutada(nt kasvuhoonesse).
Jaga