Jah, lugesid õigesti – veri, aga mitte see, mis tuleb tapamaja tagauksest. Veri sisaldab lämmastikku, mis on teadagi taimede jaoks üks olulisemaid toitaineid. Jutt käib menstruatsioonist, mis on arvatavasti maailma ainuke vägivallatu viis vere saamiseks.

Reklaamitööstus püüab jätta mulje, et naiste igakuine veritsemine on midagi hullult ebahügeenilist ja prügiga samaväärset. Ühekordsete sidemete ja tampoonide kasutamine pani mind ka kunagi nii tundma kuigi sel ajal ma seda ei teadvustanud. 10 aastat tagasi ei olnud ma kuutopsist kuulnudki, kuigi see leiutati juba 1937 aastal!

Muideks menstruaalveri sisaldab tüvirakke, mis on võimelised eristuma aju-, kopsu-, maksa-, vm. rakkudeks ning olles potensiaalseks võtmeks vähi jt. raskete haiguste ravi leidmisel. Lisaks ei ole menstruaalvere puhul sellist eetilist dilemmat nagu looteliste tüvirakkude puhul ja ka doonorile ei ole see nii valulik kui näiteks luuüdist nende eraldamine.

Menstruaalverd on väga mugav koguda kaustades kuutopsi(mooncup) või tavalisi mitmekordseid hügieenisidemeid vms. Kuutopsist saab vere lihtsalt purki valada ning sidemeid loputades roosakas vesi kinnisesse anumasse panna.

Miks kasutada verd aias? See sisaldab rohkelt lämmastikku, mida on täimedel elutegevuseks väga vaja. Lämmastik on üks klorofülli peamine koostisosa, seega vastutab selle olemasolu (õiges suhtes) taimede lopsaka roheluse eest. Paljudele võib see esmareaktsioonina rõve tunduda, aga selles pole tegelikult midagi nii erilist. Põllumajanduses, eriti mahekasvatuses kasutatakse suurtes kogustes loomseid fekaale. Lisaks sellele leiavad põllule tee tapamaja “jäägid”. Kondipuru, verepuru ja kalapulber on tihti taimeväetiste koostisosadeks. Seda otseselt enamasti paki pealt lugeda ei saa, kuigi vahest on see sinna märgitud. Kui paki peal on NPK ning puudub eraldi märge, et see on taimsest allikast, siis sisaldab see suure tõenäosusega ülal loetletud suurtööstusest pärit jääktooteid – loomseid aineid.

Vere kasutamiseks taimeväetisena tuleks see lahjendada vahekorras 1:10 veega, sest muidu võib see nende jaoks liiga “kange” olla. 

Kuid muidugi ei oleks mõistlik verd taimede väetamiseks kasutada, kui kasutad antibiootikume, steroide või põed mõnd nakkushaigust(nt hepatiit). Juhul kui tahad  kindel olla, et mikroobid verest su aeda ei jõuaks vala veri komposti.

 

Jaga