Maatriks vaatab seekord taimede maailma.

mangold
Mangold ehk Lehtpeet

Kas taimedes on nii palju väge, et nad võiksid vähihaiguse võita? Või aidata elu pöördehetkedel õiget rada valida?

“Taimedes on mitmesugused signaalid, nii maa-alused kui ka maapealsed signaalid,” rääkis taimefüsioloog Ülo Niinemets, “juured on omavahel kontaktis, siis hakkavad nad eritama mitmesuguseid ühendeid.”

On teada, et taimed suhtlevad omavahel, olgu selleks siis keemilised signaalid, puutekontaktid või püüd teist varju jättes edumaad võita. Nii saab mõjutada üksteise kasvu, kaitsta end ja teisi haigustekitajate eest ning meelitada ligi tolmeldajaid. Kas taimed räägivad?

Taimed peavad peavad sne juureniidistiku kaudu üksteisega ühendust ning hoiatavad teisi lehetäide rünnaku eest, selgus hernetaimi uurinud briti teadlaste artiklis, mis ilmus ajakirjas Ecology Letters. Taimed suhtlevad omavahel maaaluse võrgustiku kaudu.

Samamoodi võitlevad taimed niidul oma eluõiguse eest. Valgus, vesi ja mullas leiduvad toitained on ühised.  Kas taimed on isekad?

Bioloog Ülo Niinemets: Kas taimed oskavad vihma loitsida?

Sinu jalge all on peidus informatsiooni kiirtee, mis võimaldab taimedel omavahel suhelda ja üksteist aidata. See kiirtee koosneb seentest. Taimed suhtlevad üksteisega seenepõhise interneti teel

“Taimede omavahelise suhtlemise seletamiseks võib tuua näiteid inimühiskonnast: kes on suurem ja tugevam, aitab nõrgemaid,” ütleb taimeökoloog Mari Moora (48), kellest sai teadlane juhuslikult.“Taimede omavahelise suhtlemise seletamiseks võib tuua näiteid inimühiskonnast: kes on suurem ja tugevam, aitab nõrgemaid,”

Jaga