Teadsin varem, et jugapuud võivad väga vanaks kasvada, kuid ei uskunud, et nad päriselt nii eakaks saada võivad. Tamme Lauri tamm on Definnogi(kõmrikeelne hääldus: devinnog) jugapuu kõrval kõigest teismeline.

Käisime puu juures Lihavõttepühade aegu, mil Walesi oli tabanud kuumalaine. Varjus oli 25-kraadi sooja ning taas oli tunne nagu oleks 12-kuu muinasjuttu sattunud. Puudel polnud lehedki veel õieti lahti, aga temperatuur on juba suvine.

Definnogi kirikuaias kasvab veel teisigu jugapuid, kuid too, kes kõigist teistest suurem paistis kohe kaugelt silma. Süsinikumeetodil dateeriti puu vanuseks 2000-5000 aastat olles seega võib olla vanem kui Stonehenge ja kristlus Selles ei olda siiski 100 % kindel, kuna meetodi ei ole ülitäpne. Selge on siiski asjaolu, et puu säilinud harud on jäänukid kunagisest veel hiiglaslikumast tüvest.

Kuulu järgi olevat künka otsa jugapuud istutatud ühe kohaliku keldi hõimu preestri druiidi hauale. Seega paika peeti oluliseks kohaks paganlike riituste läbiviimiseks. Jugapuud on ju ühed olulised puud keltide pärimuses. Tihti peeti tseremooniaid nende juures või isegi sees. Oletada võib, et üheks põhjuseks, miks jugapuud niivõrd austatud olid on asjaolu, et nad sisaldavad psühhodeelset tujooni(sama aine, mis absindiski), mis soojade ilmadega puust välja aurab.

Parempoolne on arvatav 5000-aastane puu.

Muideks osad materjalid väidavad, et Germaani mütoloogiline üheksat maailma koos hoidev ilmapuu Yggdrasil oli samuti jugapuu.

Puud on saanud nii vanaks kasvada peamiselt selle tõttu, et nad on kasvanud kirikuaias, kust keegi neid raiuda pole julgenud. Tegemist on ju väärispuiduga. Samas piirkonnas on veel mitmeid väga vanu puid ning on põhjust oletada, et kliima on selles kandis aastatuhandeid üsna sama niiske ja soe olnud. Seega puud on saanud rahus kasvada.

Kuulsus siiski puudele hukatuslikuks saada, sest inimestele meeldib neilt pistikuid võtta ning see nõrgestab puud ja annab vaba ligipääsu haigusetekitajatele. Lisaks sellele muutub muld puu ümber juurte juures väga tihkeks ning ei lase hapniku ligi. Loodetavasti pannakse sinna peagi siis mõni selgitav silt üles vms.

Jaga